Advertisement

The Ranji Trophy 2024 is scheduled to start on January 5 and run till March 14 in India.

Organised by the Board of Control for Cricket in India (BCCI), the country’s premier  first-class cricket tournament will see as many as 38 teams play a total of 137 matches.

The participating teams have been divided into two categories - elite and plate. The elite category has 32 teams split into four groups of eight teams each. On the other hand, there are six teams in the plate category.

Each team in the elite category will play the other seven teams in their group once. The top two teams from each elite group will advance to the quarter-finals.

The plate division will also see each team play the other five sides once. The top four teams out of six will advance to the plate group knockouts.

According to the Ranji Trophy format, the two finalists from the plate group will be promoted to the elite group for the next season. The two bottom-placed teams from the elite groups - factoring in both points and the quotient will be relegated to the plate group.

Saurashtra are the defending champions. They beat Bengal in the Ranji Trophy final at the Eden Gardens in Kolkata last year by nine wickets. 

Meanwhile, Mumbai are the most successful team in the Ranji Trophy history with 41 titles. Karnataka are second on the list with eight titles while Delhi have won the competition seven times.

Ranji Trophy 2024 groups and teams

Elite Group A: Haryana, Jharkhand, Maharashtra, Manipur, Rajasthan, Saurashtra, Services, Vidarbha

Elite Group B: Andhra, Assam, Bengal, Bihar, Chhattisgarh, Kerala, Mumbai, Uttar Pradesh

Elite Group C: Chandigarh, Goa, Gujarat, Karnataka, Punjab, Railways, Tamil Nadu, Tripura

Elite Group D: Baroda, Delhi, Himachal Pradesh, Jammu and Kashmir, Madhya Pradesh, Odisha, Puducherry, Uttarakhand

Plate: Nagaland, Hyderabad, Meghalaya, Sikkim, Mizoram, Arunachal Pradesh

Where to watch Ranji Trophy 2024 matches live

The Ranji Trophy 2024 will be telecast live on Sports18 Network’s TV channels in India.

Live streaming of the Ranji Trophy 2024 matches will be available on the JioCinema app and website.

Ranji Trophy 2024 schedule and live match start times

All match times are in India Standard Time (IST)

Day and Date

Match

Venue

Time

Friday, January 5 - Monday, January 8

Gujarat vs Tamil Nadu, Elite Group C

Sardar Vallabhai Patel Stadium, Valsad

9:30 AM

Friday, January 5 - Monday, January 8

Bihar vs Mumbai, Elite Group B

Moin-ul-Haq Stadium, Patna

9:30 AM

Friday, January 5 - Monday, January 8

Kerala vs Uttar Pradesh, Elite Group B

TBC, TBC

9:30 AM

Friday, January 5 - Monday, January 8

Chhattisgarh vs Assam, Elite Group B

Shaheed Veer Narayan Singh International Stadium, Raipur

9:30 AM

Friday, January 5 - Monday, January 8

Karnataka vs Punjab, Elite Group C

M. Chinnaswamy Stadium, Bengaluru

9:30 AM

Friday, January 5 - Monday, January 8

Chandigarh vs Railways, Elite Group C

Sector 16 Stadium, Chandigarh

9:30 AM

Friday, January 5 - Monday, January 8

Nagaland vs Hyderabad, Plate

Nagaland Cricket Stadium, Sovima, Dimapur

9:30 AM

Friday, January 5 - Monday, January 8

Arunachal Pradesh vs Meghalaya, Plate

TBC, TBC

9:30 AM

Friday, January 5 - Monday, January 8

Mizoram vs Sikkim, Plate

GS Patel Stadium, Nadiad

9:30 AM

Friday, January 5 - Monday, January 8

Delhi vs Puducherry, Elite Group D

Arun Jaitley Stadium, Delhi

9:30 AM

Friday, January 5 - Monday, January 8

Andhra vs Bengal, Elite Group B

Dr. Y.S. Rajasekhara Reddy ACA-VDCA Cricket Stadium, Visakhapatnam

9:30 AM

Friday, January 5 - Monday, January 8

Tripura vs Goa, Elite Group C

Maharaja Bir Bikram College Stadium, Agartala

9:30 AM

Friday, January 5 - Monday, January 8

Maharashtra vs Manipur, Elite Group A

TBC, TBC

9:30 AM

Friday, January 5 - Monday, January 8

Uttarakhand vs Madhya Pradesh, Elite Group D

Abhimanyu Cricket Academy, Dehradun

9:30 AM

Friday, January 5 - Monday, January 8

Haryana vs Rajasthan, Elite Group A

Ch Bansi Lal Cricket Stadium, Rohtak

9:30 AM

Friday, January 5 - Monday, January 8

Jammu and Kashmir vs Himachal Pradesh, Elite Group D

Hostel Ground JKCA, Jammu

9:30 AM

Friday, January 5 - Monday, January 8

Vidarbha vs Services, Elite Group A

Vidarbha Cricket Association Ground, Nagpur

9:30 AM

Friday, January 5 - Monday, January 8

Baroda vs Odisha, Elite Group D

Moti Bagh Stadium, Vadodara

9:30 AM

Friday, January 5 - Monday, January 8

Saurashtra vs Jharkhand, Elite Group A

Saurashtra Cricket Association Stadium, Rajkot

9:30 AM

Friday, January 12 - Monday, January 15

Services vs Rajasthan, Elite Group A

Palam A Stadium, Delhi

9:30 AM

Friday, January 12 - Monday, January 15

Himachal Pradesh vs Uttarakhand, Elite Group D

Himachal Pradesh Cricket Association Stadium, Dharamsala

9:30 AM

Friday, January 12 - Monday, January 15

Manipur vs Vidarbha, Elite Group A

ADSA Railways Cricket Ground, Vallabh Vidyanagar, Anand

9:30 AM 

Friday, January 12 - Monday, January 15

Baroda vs Puducherry, Elite Group D

Moti Bagh Stadium, Vadodara

9:30 AM

Friday, January 12 - Monday, January 15

Arunachal Pradesh vs Sikkim, Plate

TBC, TBC

9:30 AM

Friday, January 12 - Monday, January 15

Meghalaya vs Hyderabad, Plate

Meghalaya Cricket Association Cricket Ground, Shillong

9:30 AM

Friday, January 12 - Monday, January 15

Mizoram vs Nagaland, Plate

GS Patel Stadium, Nadiad

9:30 AM

Friday, January 12 - Monday, January 15

Madhya Pradesh vs Odisha, Elite Group D

TBC, TBC

9:30 AM

Friday, January 12 - Monday, January 15

Maharashtra vs Jharkhand, Elite Group A

Maharashtra Cricket Association Stadium, Pune

9:30 AM

Friday, January 12 - Monday, January 15

Uttar Pradesh vs Bengal, Elite Group B

Green Park, Kanpur

9:30 AM

Friday, January 12 - Monday, January 15

Jammu and Kashmir vs Delhi, Elite Group D

Hostel Ground JKCA, Jammu

9:30 AM

Friday, January 12 - Monday, January 15

Mumbai vs Andhra, Elite Group B

Wankhede Stadium, Mumbai

9:30 AM

Friday, January 12 - Monday, January 15

Assam vs Kerala, Elite Group B

Barsapara Cricket Stadium, Guwahati

9:30 AM

Friday, January 12 - Monday, January 15

Bihar vs Chhattisgarh, Elite Group B

TBC, TBC

9:30 AM

Friday, January 12 - Monday, January 15

Gujarat vs Karnataka, Elite Group C

Narendra Modi Stadium, Ahmedabad

9:30 AM

Friday, January 12 - Monday, January 15

Saurashtra vs Haryana, Elite Group A

Saurashtra Cricket Association Stadium C, Rajkot

9:30 AM

Friday, January 12 - Monday, January 15

Punjab vs Railways, Elite Group C

Punjab Cricket Association IS Bindra Stadium, Mohali

9:30 AM

Friday, January 12 - Monday, January 15

Tripura vs Tamil Nadu, Elite Group C

Maharaja Bir Bikram College Stadium, Agartala

9:30 AM

Friday, January 12 - Monday, January 15

Goa vs Chandigarh, Elite Group C

Goa Cricket Association Academy Ground, Porvorim

9:30 AM

Friday, January 19 - Monday, January 22

Karnataka vs Goa, Elite Group C

Srikantadatta Narasimha Raja Wadiyar Ground, Mysore

9:30 AM

Friday, January 19 - Monday, January 22

Punjab vs Tripura, Elite Group C

Punjab Cricket Association IS Bindra Stadium, Mohali

9:30 AM

Friday, January 19 - Monday, January 22

Meghalaya vs Nagaland, Plate

TBC, TBC

9:30 AM

Friday, January 19 - Monday, January 22

Hyderabad vs Sikkim, Plate

TBC, TBC

9:30 AM

Friday, January 19 - Monday, January 22

Arunachal Pradesh vs Mizoram, Plate

TBC, TBC

9:30 AM

Friday, January 19 - Monday, January 22

Uttar Pradesh vs Bihar, Elite Group B

Victoria Park Stadium, Meerut

9:30 AM

Friday, January 19 - Monday, January 22

Kerala vs Mumbai, Elite Group B

St Xavier's College Ground, Thumba, Thiruvananthapuram

9:30 AM

Friday, January 19 - Monday, January 22

Assam vs Andhra, Elite Group B

Jalan Outdoor Stadium, Dibrugarh

9:30 AM

Friday, January 19 - Monday, January 22

Tamil Nadu vs Railways, Elite Group C

SNR College Cricket Ground, Coimbatore

9:30 AM

Friday, January 19 - Monday, January 22

Vidarbha vs Saurashtra, Elite Group A

Vidarbha Cricket Association Ground, Nagpur

9:30 AM

Friday, January 19 - Monday, January 22

Chandigarh vs Gujarat, Elite Group C

Sector 16 Stadium, Chandigarh

9:30 AM

Friday, January 19 - Monday, January 22

Services vs Jharkhand, Elite Group A

Palam A Stadium, Delhi

9:30 AM

Friday, January 19 - Monday, January 22

Madhya Pradesh vs Delhi, Elite Group D

Holkar Cricket Stadium, Indore

9:30 AM

Friday, January 19 - Monday, January 22

Rajasthan vs Maharashtra, Elite Group A

Barkatullah Khan Stadium, Jodhpur

9:30 AM

Friday, January 19 - Monday, January 22

Uttarakhand vs Puducherry, Elite Group D

Abhimanyu Cricket Academy, Dehradun

9:30 AM

Friday, January 19 - Monday, January 22

Manipur vs Haryana, Elite Group A

ADSA Railways Cricket Ground, Vallabh Vidyanagar, Anand

9:30 AM

Friday, January 19 - Monday, January 22

Himachal Pradesh vs Baroda, Elite Group D

Himachal Pradesh Cricket Association Stadium, Dharamsala

9:30 AM

Friday, January 19 - Monday, January 22

Bengal vs Chhattisgarh, Elite Group B

Eden Gardens, Kolkata

9:30 AM

Friday, January 19 - Monday, January 22

Odisha vs Jammu and Kashmir, Elite Group D

DRIEMS Ground, Cuttack

9:30 AM

Friday, January 26 - Monday, January 29

Puducherry vs Madhya Pradesh, Elite Group D

Cricket Association Puducherry Siechem Ground, Puducherry

9:30 AM

Friday, January 26 - Monday, January 29

Haryana vs Maharashtra, Elite Group A

Ch Bansi Lal Cricket Stadium, Rohtak

9:30 AM

Friday, January 26 - Monday, January 29

Delhi vs Uttarakhand, Elite Group D

Roshanara Club Ground, Delhi

9:30 AM

Friday, January 26 - Monday, January 29

Manipur vs Rajasthan, Elite Group A

Gujarat College Ground, Ahmedabad

9:30 AM

Friday, January 26 - Monday, January 29

Odisha vs Himachal Pradesh, Elite Group D

DRIEMS Ground, Cuttack

9:30 AM

Friday, January 26 - Monday, January 29

Sikkim vs Nagaland, Plate

SICA ground, Rangpo

9:30 AM

Friday, January 26 - Monday, January 29

Hyderabad vs Arunachal Pradesh, Plate

TBC, TBC

9:30 AM

Friday, January 26 - Monday, January 29

Mizoram vs Meghalaya, Plate

TBC, TBC

9:30 AM

Friday, January 26 - Monday, January 29

Jharkhand vs Vidarbha, Elite Group A

JSCA International Stadium Complex, Ranchi

9:30 AM

Friday, January 26 - Monday, January 29

Tamil Nadu vs Chandigarh, Elite Group C

SCF Cricket Ground, Salem

9:30 AM

Friday, January 26 - Monday, January 29

Services vs Saurashtra, Elite Group A

Palam A Stadium, Delhi

9:30 AM

Friday, January 26 - Monday, January 29

Assam vs Bengal, Elite Group B

Barsapara Cricket Stadium, Guwahati

9:30 AM

Friday, January 26 - Monday, January 29

Baroda vs Jammu and Kashmir, Elite Group D

Moti Bagh Stadium, Vadodara

9:30 AM

Friday, January 26 - Monday, January 29

Chhattisgarh vs Andhra, Elite Group B

Shaheed Veer Narayan Singh International Stadium, Raipur

9:30 AM

Friday, January 26 - Monday, January 29

Mumbai vs Uttar Pradesh, Elite Group B

Wankhede Stadium, Mumbai

9:30 AM

Friday, January 26 - Monday, January 29

Bihar vs Kerala, Elite Group B

TBC, TBC

9:30 AM

Friday, January 26 - Monday, January 29

Tripura vs Karnataka, Elite Group C

Maharaja Bir Bikram College Stadium, Agartala

9:30 AM

Friday, January 26 - Monday, January 29

Goa vs Punjab, Elite Group C

Goa Cricket Association Academy Ground, Porvorim

9:30 AM

Friday, January 26 - Monday, January 29

Railways vs Gujarat, Elite Group C

Sardar Vallabhai Patel Stadium, Valsad

9:30 AM

Friday, February 2 - Monday, February 5

Bihar vs Andhra, Elite Group B

TBC, TBC

9:30 AM

Friday, February 2 - Monday, February 5

Chhattisgarh vs Kerala, Elite Group B

Shaheed Veer Narayan Singh International Stadium, Raipur

9:30 AM

Friday, February 2 - Monday, February 5

Uttar Pradesh vs Assam, Elite Group B

Green Park, Kanpur

9:30 AM

Friday, February 2 - Monday, February 5

Railways vs Karnataka, Elite Group C

Lalabhai Contractor Stadium, Surat

9:30 AM

Friday, February 2 - Monday, February 5

Chandigarh vs Punjab, Elite Group C

Sector 16 Stadium, Chandigarh

9:30 AM

Friday, February 2 - Monday, February 5

Nagaland vs Arunachal Pradesh, Plate

Nagaland Cricket Stadium, Sovima, Dimapur

9:30 AM

Friday, February 2 - Monday, February 5

Hyderabad vs Mizoram, Plate

TBC, TBC

9:30 AM

Friday, February 2 - Monday, February 5

Sikkim vs Meghalaya, Plate

SICA ground, Rangpo

9:30 AM

Friday, February 2 - Monday, February 5

Odisha vs Puducherry, Elite Group D

Barabati Stadium, Cuttack

9:30 AM

Friday, February 2 - Monday, February 5

Bengal vs Mumbai, Elite Group B

TBC, TBC

9:30 AM

Friday, February 2 - Monday, February 5

Delhi vs Baroda, Elite Group D

Arun Jaitley Stadium, Delhi

9:30 AM

Friday, February 2 - Monday, February 5

Goa vs Tamil Nadu, Elite Group C

Goa Cricket Association Academy Ground, Porvorim

9:30 AM

Friday, February 2 - Monday, February 5

Maharashtra vs Saurashtra, Elite Group A

Maharashtra Cricket Association Stadium, Pune

9:30 AM

Friday, February 2 - Monday, February 5

Gujarat vs Tripura, Elite Group C

Narendra Modi Stadium, Ahmedabad

9:30 AM

Friday, February 2 - Monday, February 5

Jharkhand vs Manipur, Elite Group A

TBC, TBC

9:30 AM

Friday, February 2 - Monday, February 5

Himachal Pradesh vs Madhya Pradesh, Elite Group D

Himachal Pradesh Cricket Association Stadium, Dharamsala

9:30 AM

Friday, February 2 - Monday, February 5

Rajasthan vs Vidarbha, Elite Group A

Sawai Mansingh Stadium, Jaipur

9:30 AM

Friday, February 2 - Monday, February 5

Jammu and Kashmir vs Uttarakhand, Elite Group D

Hostel Ground JKCA, Jammu

9:30 AM

Friday, February 2 - Monday, February 5

Haryana vs Services, Elite Group A

Ch Bansi Lal Cricket Stadium, Rohtak

9:30 AM

Friday, February 9 - Monday, February 12

Jharkhand vs Haryana, Elite Group A

Keenan Stadium, Jamshedpur

9:30 AM

Friday, February 9 - Monday, February 12

Madhya Pradesh vs Baroda, Elite Group D

Holkar Cricket Stadium, Indore

9:30 AM

Friday, February 9 - Monday, February 12

Maharashtra vs Vidarbha, Elite Group A

Maharashtra Cricket Association Stadium, Pune

9:30 AM

Friday, February 9 - Monday, February 12

Odisha vs Uttarakhand, Elite Group D

Barabati Stadium, Cuttack

9:30 AM

Friday, February 9 - Monday, February 12

Manipur vs Services, Elite Group A

ADSA Railways Cricket Ground, Vallabh Vidyanagar, Anand

9:30 AM

Friday, February 9 - Monday, February 12

Himachal Pradesh vs Delhi, Elite Group D

Himachal Pradesh Cricket Association Stadium, Dharamsala

9:30 AM

Friday, February 9 - Monday, February 12

Chandigarh vs Tripura, Elite Group C

Sector 16 Stadium, Chandigarh

9:30 AM

Friday, February 9 - Monday, February 12

Rajasthan vs Saurashtra, Elite Group A

Sawai Mansingh Stadium, Jaipur

9:30 AM

Friday, February 9 - Monday, February 12

Kerala vs Bengal, Elite Group B

St Xavier's College Ground, Thumba, Thiruvananthapuram

9:30 AM

Friday, February 9 - Monday, February 12

Puducherry vs Jammu and Kashmir, Elite Group D

Cricket Association Puducherry Siechem Ground, Puducherry

9:30 AM

Friday, February 9 - Monday, February 12

Andhra vs Uttar Pradesh, Elite Group B

Dr PVG Raju ACA Sports Complex, Vizianagaram

9:30 AM

Friday, February 9 - Monday, February 12

Chhattisgarh vs Mumbai, Elite Group B

Shaheed Veer Narayan Singh International Stadium, Raipur

9:30 AM

Friday, February 9 - Monday, February 12

Assam vs Bihar, Elite Group B

Barsapara Cricket Stadium, Guwahati

9:30 AM

Friday, February 9 - Monday, February 12

Tamil Nadu vs Karnataka, Elite Group C

MA Chidambaram Stadium, Chennai

9:30 AM

Friday, February 9 - Monday, February 12

Punjab vs Gujarat, Elite Group C

Punjab Cricket Association IS Bindra Stadium, Mohali

9:30 AM

Friday, February 9 - Monday, February 12

Railways vs Goa, Elite Group C

Lalabhai Contractor Stadium, Surat

9:30 AM

Friday, February 9 - Monday, February 12

Plate Semi Final 1

TBC, TBC

9:30 AM

Friday, February 9 - Monday, February 12

Plate Semi Final 2

TBC, TBC

9:30 AM

Friday, February 16 - Monday, February 19

Bengal vs Bihar, Elite Group B

Eden Gardens, Kolkata

9:30 AM

Friday, February 16 - Monday, February 19

Delhi vs Odisha, Elite Group D

Arun Jaitley Stadium, Delhi

9:30 AM

Friday, February 16 - Monday, February 19

Andhra vs Kerala, Elite Group B

Dr PVG Raju ACA Sports Complex, Vizianagaram

9:30 AM

Friday, February 16 - Monday, February 19

Mumbai vs Assam, Elite Group B

Wankhede Stadium, Mumbai

9:30 AM

Friday, February 16 - Monday, February 19

Uttar Pradesh vs Chhattisgarh, Elite Group B

Green Park, Kanpur

9:30 AM

Friday, February 16 - Monday, February 19

Karnataka vs Chandigarh, Elite Group C

KSCA Hubli Cricket Ground, Hubli

9:30 AM

Friday, February 16 - Monday, February 19

Tamil Nadu vs Punjab, Elite Group C

SCF Cricket Ground, Salem

9:30 AM

Friday, February 16 - Monday, February 19

Puducherry vs Himachal Pradesh, Elite Group D

Cricket Association Puducherry Siechem Ground, Puducherry

9:30 AM

Friday, February 16 - Monday, February 19

Vidarbha vs Haryana, Elite Group A

Vidarbha Cricket Association Ground, Nagpur

9:30 AM

Friday, February 16 - Monday, February 19

Uttarakhand vs Baroda, Elite Group D

Abhimanyu Cricket Academy, Dehradun

9:30 AM

Friday, February 16 - Monday, February 19

Services vs Maharashtra, Elite Group A

Palam A Stadium, Delhi

9:30 AM

Friday, February 16 - Monday, February 19

Madhya Pradesh vs Jammu and Kashmir, Elite Group D

Holkar Cricket Stadium, Indore

9:30 AM

Friday, February 16 - Monday, February 19

Jharkhand vs Rajasthan, Elite Group A

Keenan Stadium, Jamshedpur

9:30 AM

Friday, February 16 - Monday, February 19

Goa vs Gujarat, Elite Group C

Goa Cricket Association Academy Ground, Porvorim

9:30 AM

Friday, February 16 - Monday, February 19

Saurashtra vs Manipur, Elite Group A

Saurashtra Cricket Association Stadium C, Rajkot

9:30 AM

Friday, February 16 - Monday, February 19

Tripura vs Railways, Elite Group C

Maharaja Bir Bikram College Stadium, Agartala

9:30 AM

Saturday, February 17 - Wednesday, February 21

Plate Group Final

TBC, TBC

9:30 AM

Friday, February 23 - Tuesday, February 27

Quarter-final 1

TBC, TBC

9:30 AM

Friday, February 23 - Tuesday, February 27

Quarter-final 2

TBC, TBC

9:30 AM

Friday, February 23 - Tuesday, February 27

Quarter-final 3

TBC, TBC

9:30 AM

Friday, February 23 - Tuesday, February 27

Quarter-final 4

TBC, TBC

9:30 AM

Saturday, March 2 - Wednesday, March 6

Semi-final 1

TBC, TBC

9:30 AM

Saturday, March 2 - Wednesday, March 6

Semi-final 2

TBC, TBC

9:30 AM

Sunday, March 10 - Thursday, March 14

Ranji Trophy 2024 final

TBC, TBC

9:30 AM

Photo credit: Alamy

Advertisement