Advertisement

The Rachael Heyhoe Flint Trophy 2023 tournament will begin on April 22 and will end on September 24.

A women’s cricket 50-over domestic competition in England, the upcoming edition will be the fourth season of the Rachael Heyhoe Flint Trophy.

A total of eight teams will be participating in the tournament with all sides competing against each other twice in the league stage in a round-robin format.

The eight teams that will be a part of this tournament are Central Sparks, Northern Diamonds, North West Thunder, South East Stars, Southern Vipers, Sunrisers, The Blaze, and Western Storm.

There will be a total of 58 games in this tournament, including a playoff encounter to determine the second finalists after the league stage and the final.

The top team at the end of the league stage will secure a direct spot in the final, while the second and third-place sides will square off in a playoff to determine the other finalists.

In the league stage, each team will get four points for a win, while a bonus point will be awarded when a winning side’s net run rate is 1.25 or more.  

Northern Diamonds are the reigning Rachael Heyhoe Flint Trophy champions and they will face Western Storm in the opening match of the tournament.

Where to watch Rachael Heyhoe Flint Trophy 2023 live in India?

Live streaming of the Rachael Heyhoe Flint Trophy 2023 will be available on the FanCode app and website.

There will be no live telecast of the Rachael Heyhoe Flint Trophy 2023 on any TV channel in India.

Rachael Heyhoe Flint Trophy 2023 schedule and live India match time

All timings as per Indian standard time (IST)

Date Fixture Venue Match start time
Saturday, 22 April Northern Diamonds v Western Storm Headingley 3:00 PM
Southern Vipers v Sunrisers Ageas Bowl 3:00 PM
The Blaze v Central Sparks Trent Bridge 3:00 PM
Thunder v SE Stars Emirates Old Trafford 3:00 PM
Saturday, 29 April Central Sparks v Northern Diamonds New Road 3:00 PM
SE Stars v Southern Vipers County Ground, Beckenham 3:00 PM
Sunrisers v The Blaze Cloud County Ground, Chelmsford 3:00 PM
Western Storm v Thunder Sophia Gardens 3:00 PM
Monday, 1 May Central Sparks v Southern Vipers Wormsley 3:00 PM
Sunrisers v Northern Diamonds Cloud County Ground, Chelmsford 3:00 PM
The Blaze v Thunder Welbeck 3:00 PM
Western Storm v SE Stars Seat Unique Stadium, Bristol 3:00 PM
Friday, 5 May Sunrisers v SE Stars Radlett 3:00 PM
Saturday, 6 May Northern Diamonds v The Blaze Seat Unique Riverside 3:00 PM
Southern Vipers v Western Storm 1st Central County Ground, Hove 3:00 PM
Thunder v Central Sparks Emirates Old Trafford 3:00 PM
Wednesday, 10 May Northern Diamonds v SE Stars Scarborough 3:00 PM
Southern Vipers v Central Sparks 1st Central County Ground, Hove 3:00 PM
The Blaze v Western Storm Uptonsteel County Ground, Leicester 3:00 PM
Thunder v Sunrisers Sale CC 3:00 PM
Sunday, 2 July Central Sparks v Thunder New Road 3:00 PM
SE Stars v Northern Diamonds County Ground, Beckenham 3:00 PM
Sunrisers v Southern Vipers Cloud County Ground, Chelmsford 3:00 PM
Western Storm v The Blaze Seat Unique Stadium, Bristol 3:00 PM
Friday, 7 July SE Stars v Central Sparks Guildford 3:00 PM
The Blaze v Northern Diamonds Venue TBC 3:00 PM
Thunder v Southern Vipers Southport 3:00 PM
Tuesday, 11 July Central Sparks v Western Storm Moseley 3:00 PM
Northern Diamonds v Thunder Venue TBC 3:00 PM
SE Stars v Sunrisers County Ground, Beckenham 3:00 PM
Southern Vipers v The Blaze Newclose IOW 3:00 PM
Saturday, 15 July Northern Diamonds v Central Sparks Headingley 3:00 PM
Sunrisers v Thunder County Ground, Northampton 3:00 PM
The Blaze v SE Stars Venue TBC 3:00 PM
Western Storm v Southern Vipers Venue TBC 3:00 PM
Saturday, 22 July Central Sparks v Sunrisers New Road 3:00 PM
SE Stars v Western Storm County Ground, Beckenham 3:00 PM
Southern Vipers v Northern Diamonds Arundel 3:00 PM
Thunder v The Blaze Sedbergh 3:00 PM
Monday, 24 July Western Storm v Sunrisers Cheltenham 3:00 PM
Tuesday, 5 September Central Sparks v The Blaze Portland Road 3:00 PM
Northern Diamonds v Southern Vipers Venue TBC 3:00 PM
SE Stars v Thunder Guildford 3:00 PM
Sunrisers v Western Storm Radlett 3:00 PM
Sunday, 10 September SE Stars v The Blaze County Ground, Beckenham 3:00 PM
Southern Vipers v Thunder Venue TBC 3:00 PM
Sunrisers v Central Sparks Cloud County Ground, Chelmsford 3:00 PM
Western Storm v Northern Diamonds Cooper Associates County Ground, Taunton 3:00 PM
Wednesday, 13 September Southern Vipers v SE Stars Arundel 3:00 PM
The Blaze v Sunrisers Welbeck 3:00 PM
Thunder v Northern Diamonds Sale CC 3:00 PM
Western Storm v Central Sparks Cooper Associates County Ground, Taunton 3:00 PM
Saturday, 16 September Central Sparks v SE Stars Edgbaston 3:00 PM
Northern Diamonds v Sunrisers Seat Unique Riverside 3:00 PM
The Blaze v Southern Vipers Venue TBC 3:00 PM
Thunder v Western Storm Emirates Old Trafford 3:00 PM
Thursday, 21 September Playoff – 2nd v 3rd Venue TBC 3:00 PM
Sunday, 24 September Final County Ground, Northampton 3:00 PM

Photo credit: Alamy

Advertisement