Advertisement

The ECS Germany T10 Krefeld 2023 will start on August 28 and run till September 8 in Krefeld, Germany.

Organised by the European Cricket Network (ECN), the two-week-long event promises to offer exciting cricketing action, camaraderie, and intense competition.

 With 11 German clubs participating, brace yourself for a thrilling display of talent, passion, and sportsmanship.

Aachen Rising Stars will take on Koln Challengers in the opener on August 28. Bayer Spartans, Bayer Boosters, Bonn Blue Star, Dusseldorf Blackcaps, Golden Star Bonn, Koln CC, PSV Aachen, Rhein-Ruhr Sports, VFB Gelsenkirchen are the other participants in ECS German T10 Krefeld 2023.

As per the fixtures, each team will play 10 games in the league stage. The top four teams in the standings after the league stage games will qualify for the semis. 

Two Semi-Final games, a Bronze Final and the Final will follow the 55 league games.

The teams winning the semis will advance to the Final and the losing sides will lock horns in the Bronze Final.

The defending champions, Bayer Spartans, are back to defend their title after a scintillating victory over Golden Star Bonn in the final last year. 

All matches of ECS Germany, Krefeld 2023 will be played at Bayer Uerdingen Cricket Ground, Krefeld.

Where to watch the ECS Germany T10 Krefeld 2023 live in India?

Live streaming of ECS Germany, Krefeld 2023 will be available on the FanCode app and website in India.

There will be no live telecast of ECS Germany, Krefeld 2023 on any TV channel in India.

ECS Germany T10 Krefeld 2023 schedule and live match times

All timings are in India Standard Time (IST)

Monday, August 28

Aachen Rising Stars vs Koln Challengers - 12:45 PM

Koln Challengers vs Bonn Blue Star - 2:45 PM

Aachen Rising Stars vs Golden Star Bonn - 4:45 PM

Golden Star Bonn vs Bonn Blue Star - 6:45 PM

Aachen Rising Stars vs Bonn Blue Star - 8:45 PM

Tuesday, August 29

Koln CC vs Rhein-Ruhr Sports - 12:45 PM

Rhein-Ruhr Sports vs PSV Aachen - 2:45 PM

Koln CC vs Bayer Boosters - 4:45 PM

Bayer Boosters vs PSV Aachen - 6:45 PM

Koln CC vs PSV Aachen - 8:45 PM

Wednesday, August 30

Bayer Spartans vs VFB Gelsenkirchen - 12:45 PM

VFB Gelsenkirchen vs Dusseldorf Blackcaps - 2:45 PM

Bayer Spartans vs Aachen Rising Stars - 4:45 PM

Aachen Rising Stars vs Dusseldorf Blackcaps - 6:45 PM

Bayer Spartans vs Dusseldorf Blackcaps - 8:45 PM

Thursday, August 31

Koln Challengers vs Koln CC - 12:45 PM

Koln CC vs Golden Star Bonn - 2:45 PM

Koln Challengers vs PSV Aachen - 4:45 PM

PSV Aachen vs Golden Star Bonn - 6:45 PM

Koln Challengers vs Golden Star Bonn - 8:45 PM

Friday, September 1

Rhein-Ruhr Sports vs Bonn Blue Star - 12:45 PM

Bonn Blue Star vs Bayer Boosters - 2:45 PM

Rhein-Ruhr Sports vs Bayer Spartans - 4:45 PM

Bayer Spartans vs Bayer Boosters - 6:45 PM

Rhein-Ruhr Sports vs Bayer Boosters - 8:45 PM

Saturday, September 2

Dusseldorf Blackcaps vs PSV Aachen - 12:45 PM

PSV Aachen vs Bonn Blue Star - 2:45 PM

Dusseldorf Blackcaps vs Koln CC - 4:45 PM

Koln CC vs Bonn Blue Star - 6:45 PM

Dusseldorf Blackcaps vs Bonn Blue Star - 8:45 PM

Sunday, September 3

Koln CC vs Aachen Rising Stars - 12:45 PM

Aachen Rising Stars vs VFB Gelsenkirchen - 2:45 PM

Koln CC vs Bayer Spartans - 4:45 PM

Golden Star Bonn vs VFB Gelsenkirchen - 6:45 PM

Golden Star Bonn vs Bayer Spartans - 8:45 PM

Monday, September 4

Koln Challengers vs VFB Gelsenkirchen - 12:45 PM

VFB Gelsenkirchen vs Rhein-Ruhr Sports - 2:45 PM

Koln Challengers vs Dusseldorf Blackcaps - 4:45 PM

Dusseldorf Blackcaps vs Rhein-Ruhr Sports - 6:45 PM

Koln Challengers vs Rhein-Ruhr Sports - 8:45 PM

Tuesday, September 5

Bayer Boosters vs Aachen Rising Stars - 12:45 PM

VFB Gelsenkirchen vs PSV Aachen - 2:45 PM

Bayer Boosters vs VFB Gelsenkirchen - 4:45 PM

PSV Aachen vs Aachen Rising Stars - 6:45 PM

Koln CC vs VFB Gelsenkirchen - 8:45 PM

Wednesday, September 6

Bayer Spartans vs Koln Challengers - 12:45 PM

Koln Challengers vs Bayer Boosters - 2:45 PM

Bayer Spartans vs Bonn Blue Star - 4:45 PM

Bonn Blue Star vs VFB Gelsenkirchen - 6:45 PM

Bayer Spartans vs PSV Aachen - 8:45 PM

Thursday, September 7

Golden Star Bonn vs Rhein-Ruhr Sports - 12:45 PM

Aachen Rising Stars vs Rhein-Ruhr Sports - 2:45 PM

Golden Star Bonn vs Dusseldorf Blackcaps - 4:45 PM

Bayer Boosters vs Dusseldorf Blackcaps - 6:45 PM

Golden Star Bonn vs Bayer Boosters - 8:45 PM

Friday, September 8

TBC vs TBC, 1st Semi-Final - 12:45 PM

TBC vs TBC, 2nd Semi-Final - 2:45 PM

TBC vs TBC, Bronze Final - 5:45 PM

TBC vs TBC, Final - 7:45 PM

ECS Germany, Krefeld 2023 teams and squads

Aachen Rising Stars: Adeeb Asgher, Ahmadshah Shirzad, Akash Harish, Akhil Sugathan, Asad Abbas, Basharat Parwez, Bilal Yusufzai, Ejaz Hashmi, Faheem Jan, Harsh Gujarati, Mohammadwali Ahmadi, Mubashar Inayat, Osman Shirzad, Prateek Harsh, Raj Khamkar, Sanket Kavatekar, Umer Farooq, Usama Ali, Varun Reddy, Wahidullah Ahmadzai, Zain Ul Hassan

Golden Star Bonn: Atta Shirzad, Bashir Khan, Charchil Gajera, Gurwinder Singh, Imtiaz Sardar, Leela Gurugubelli, Nadeem Abbasi, Naeem Khan, Pankaj Kumar, Paritosh Bairagi, Pete Weston, Poojan Patel, Rahib Nawabi, Raju Islam, Salahuddin Mirza, Shah Zeb, Simab Walizei, Syed Naqvi, Zakir Khan

Bayer Spartans: Arsalan Siddiqui, Enoch Dayanandan, Haseeb Abdul, Humayun Butt, Humayun Humayun, Manoj Panthangi, Muhammad Asif, Mustafa Ulhaq, Nasib Khoushdel, Rahatullah Minawal, Raj Bhushan, Sameer Naeem, Shazaib Khan, Shazil Mirza, Subramanian Ramsurathkumar, Taha Hassan, Taha Khan, Tauqeer Khan, Vaka Kanth, Waqas Fatmi, Zain Masood, Zakirullah Asmari, Zohaib Rana

Bayer Boosters: Aritharan Thivakaran, Aritharan Vaseekaran, Ashok Hardik, Gobinath Navarathinam, Janarthanam Mani, Jegan Dinushan, Lavanyan Inthiran, Mahintha Mahendran, Malith Herath, Mayur Gondhalekar, Murali Prasad, Ninosan Yogarajah, Pakeetharan Praba, Sakeshkanth Indran, Sandeep Rathore, Sanjeevan Vignesh, Thayakaran Aritharan, Thinesh Rajakulasingam

Koln Challengers: Amey Potale, Aravind Muthusubramanian, Chakradhar Tallapalli, Gopi Gogineni, Harsimrat Harsimrat, Kesava Motati, Koushik Karanam, Naga Guntur, Nagendra Donthi, Naule Aravind, Nikhil Patel, Rohit Narayanan, Sanjay Nanda, Shiven Goyal, Sriram Gurumurthy, Vijay Rathnavel, Vijayaraghavan Moorthy, Vinod Srinivasan

VFB Gelsenkirchen: Ace Pruss, Alom Dhaly, Dhamodharan Madanagopal, Faisal Arshad, Gowthaman Suresh, Habibullah Stanikzai, Habiburahman Laghmani, Jay Tamakuwala, Jayaraman Baskaran, Kamran Khan, Krishnan Sahasranaman, Midhun Sompalle, Milan Jani, Mirwali Jabarkheel, Mubashir Hussain, Muhammad Oweis, Najibullah Khogainiwal, Pradeep Fernando, Punith Murugesh, Ronit Satapathy, Rubesh Palaniappan, Safin Dhaly, Satya Srinivas, Shahedullah Wali, Shrutarv Awasthi, Suliman Hugakhil, Usman Zadran, Vignaesh Sankaran, Vishu Anand, Younas Hameed

Koln CC: Aadithya Ramamurthy, Ahmed Likhon, Akshay Dhani, Anish Nair, Appu Murali, Arif Mohammad, Asmdin Zadran, Deepak Demiwal, Dhruv Patel, Dwarak Sekar, Irfan Ahmed, Jagandeep Singh, Manav Panwar, Md Shafiullah Khadem, Muhammad Tayyab, Mushafiq Sharief, Naga Bokka, Omkar Shiriskar, Pranav Nair, Sandheep Ravishankar, Sangariar Safi, Sasanka Sanka, Sharifollah Sherzad, Sukhinder Banwait, Tejas Morbagal, Tejas Naik, Vaisakh Panicker, Vinay Kashyap

Bonn Blue Star: Ameya Deshpande, Amit Saini, Asad Mohammad, Ashish Makkar, Banny Brar, Bharath Thumula, Dhruv Rathod, Farhan Shaukat, Farmanullah Miakhel, Ghulam Ahmadi, Haron Khan, Haroon Javed, Honeyjeet Brar, Jawad Azizi, Karanjit Brar, Khurram Ilyas, Naeem Akhtar, Pramod Sharma, Rajvinder Singh, Rana Singh, Sabawoon Mohmand, Syed Ali, Vikram Jeet, Zaheer Abbas

Dusseldorf Blackcaps: Abdulbaset Jalili, Abdulmajeed Ahmadzai, Arun Sinha, Gaurav Gupta, Jamshed Khan, Kashif Shahab, Mradul Kumar, Muhammad Raheel, Narayan Narvekar, Neeraj Sharma, Pratik Vaghela, Puneet Kumar, Rahul Srinivas, Raviteja Velamuri, Ross Wilkinson, Ubaid Manzoor, Uday Sunkari, Udit Mehta

PSV Aachen: Fahad Khan, Gokul Gopan, Gul Wali, Gulistan Muhammad, Iqbal Aziz, Khalid Mehmood, Khawar Nadeem, Mohammad Sher, Muaaz Hassan, Muhammad Arif, Muhammad Rashid, Rahim Mohammad, Raja Mubashir, Shoaib Rehman, Sufyan Ali, Waqas Tahir, Yasir Hussain

Rhein-Ruhr Sports: Abdullah Hasan, Abdur Rahman, Ankit Tomar, Anoop Singh, Ashraf Hoq, Basir Uddin, Belaul Emon, Mahabubullah Khan, Mahfuzur Rahman, Milton Manik, Minhazul Sakin, Mohammed Sakib, Muazzam Khan, Nazmul Raju, Nizamul Islam, Rafiqul Islam, Rojon Miah, Saddam Hossain, Safiqla Islam, Sagar Basnet, Samir Ahmed, Shaidur Shakil, Tuhin Islam

Photo credit: Alamy

Advertisement