Advertisement

The ECS Cyprus Encore 2024 T10 cricket tournament will start on June 1 and conclude on June 14 in Limassol, Cyprus.

Organised by the European Cricket Network (ECN), the ECS Cyprus Encore 2024 will see as many as 16 teams compete in a total of 68 T10 matches.

These participating teams have been divided into groups of eight teams each.

Group A has BF Cyprus, Everest, Limassol Qalandars, Napa Kings, Nicosia Fighters, Philips Warrior, Royal CC and Sri Lankan Lions.

On the other hand, Al Fatah, Cyprus Knight Riders, Kipro Tigers Limassol, Limassol Zalmi, Markhor, Nicosia Tigers, Sher-e-Punjab and Telugu 11 are placed in Group B.

As per the ECS Cyprus Encore 2024 schedule, each team will play the other seven sides in their group once in a single round-robin format.

The top four teams from each group will advance to the quarter-finals. The playoffs stage also comprises semi-finals, bronze final and the final.The ECS Cyprus Encore 2024 final is scheduled to be played on June 14.

All matches of the upcoming T10 tournament will be played at the Ypsonas Cricket Ground in Limassol. 

Black Caps won the previous edition of the ECS Cyprus Encore after beating Napa Royal Kings by two runs in the 2023 final.

Where to watch ECS Cyprus Encore 2024 live in India

Live streaming of ECS Cyprus Encore 2024 will be available on the FanCode app and website.

There will be no live telecast of the upcoming T10 cricket tournament on any TV channel in India.

ECS Cyprus Encore 2024 schedule and live match start times

All timings are in India Standard Time (IST)

Saturday, June 1

Everest vs Napa Kings - 10:30 AM

Sri Lankan Lions vs Napa Kings - 12:30 PM

Sri Lankan Lions vs Everest - 2:30 PM

Everest vs Royal CC - 4:30 PM

Royal CC vs Sri Lankan Lions - 6:30 PM

Sunday, June 2

Everest vs Limassol Qalandars - 10:30 AM

Limassol Qalandars vs Napa Kings - 12:30 PM

Philips Warrior vs Everest - 2:30 PM

Nicosia Fighters vs Napa Kings - 4:30 PM

Philips Warrior vs Nicosia Fighters - 6:30 PM

BF Cyprus vs Philips Warrior - 8:30 PM

Monday, June 3

Napa Kings vs BF Cyprus - 10:30 AM

BF Cyprus vs Royal CC - 12:30 PM

Royal CC vs Napa Kings - 2:30 PM

Napa Kings vs Philips Warrior - 4:30 PM

Philips Warrior vs Royal CC - 6:30 PM

Tuesday, June 4

Royal CC vs Limassol Qalandars - 10:30 AM

Royal CC vs Nicosia Fighters - 12:30 PM

Limassol Qalandars vs Nicosia Fighters - 2:30 PM

Limassol Qalandars vs Philips Warrior - 4:30 PM

Philips Warrior vs Sri Lankan Lions - 6:30 PM

Wednesday, June 5

Everest vs BF Cyprus - 10:30 AM

Nicosia Fighters vs BF Cyprus - 12:30 PM

Nicosia Fighters vs Everest - 2:30 PM

BF Cyprus vs Sri Lankan Lions - 4:30 PM

Nicosia Fighters vs Sri Lankan Lions - 6:30 PM

Thursday, June 6

Markhor vs Sher-e-Punjab - 10:30 AM

Markhor vs Cyprus Knight Riders - 12:30 PM

Cyprus Knight Riders vs Sher-e-Punjab - 2:30 PM

BF Cyprus vs Limassol Qalandars - 4:30 PM

Limassol Qalandars vs Sri Lankan Lions - 6:30 PM

Friday, June 7

Telugu 11 vs Al Fatah - 10:30 AM

Kipro Tigers Limassol vs Sher-e-Punjab - 12:30 PM

Sher-e-Punjab vs Telugu 11 - 2:30 PM

Kipro Tigers Limassol vs Al Fatah - 4:30 PM

Al Fatah vs Sher-e-Punjab - 6:30 PM

Saturday, June 8

Nicosia Tigers vs Telugu 11 - 10:30 AM

Telugu 11 vs Kipro Tigers Limassol - 12:30 PM

Nicosia Tigers vs Kipro Tigers Limassol - 2:30 PM

Limassol Zalmi vs Nicosia Tigers - 4:30 PM

Limassol Zalmi vs Kipro Tigers Limassol - 6:30 PM

Sunday, June 9

Sher-e-Punjab vs Nicosia Tigers - 10:30 AM

Nicosia Tigers vs Al Fatah - 12:30 PM

Limassol Zalmi vs Sher-e-Punjab - 2:30 PM

Markhor vs Al Fatah - 4:30 PM

Limassol Zalmi vs Markhor - 6:30 PM

Monday, June 10

Cyprus Knight Riders vs Nicosia Tigers - 10:30 AM

Nicosia Tigers vs Markhor - 12:30 PM

Kipro Tigers Limassol vs Cyprus Knight Riders - 2:30 PM

Kipro Tigers Limassol vs Markhor - 4:30 PM

Markhor vs Telugu 11 - 6:30 PM

Tuesday, June 11

Telugu 11 vs Cyprus Knight Riders - 10:30 AM

Cyprus Knight Riders vs Limassol Zalmi - 12:30 PM

Telugu 11 vs Limassol Zalmi - 2:30 PM

Cyprus Knight Riders vs Al Fatah - 4:30 PM

Al Fatah vs Limassol Zalmi - 6:30 PM

Thursday, June 13

Quarter-final 1 - 10:30 AM

Quarter-final 2 - 12:30 PM

Quarter-final 3 - 2:30 PM

Quarter-final 4 - 4:30 PM

Friday, June 14

Semi-final 1 - 10:30 AM

Semi-final 1 - 12:30 PM

Bronze Final - 2:30 PM

ECS Cyprus Encore 2024 final - 4:30 PM

Photo credit: Alamy

Advertisement