Advertisement

ECS Cyprus 2023 is all set to get underway on April 10, Monday with 12 teams, divided into two groups, competing for the top prize. All matches will be available on live streaming in India with the final slated to take place on April 23. 

Nicosia Tigers will lock horns against Limassol Qalandars in the opening match of FanCode ECS Cyprus 2023. A total of 60 league matches will be played followed by the quarter-finals and so on. 

All matches in this T10 tournament will be held at the Ypsonas Cricket Ground in Limassol, Cyprus. The teams will play the other five teams twice during the group stage. 

The top four sides from the group with the most points will progress to the quarter-finals at the end of the group stage. The winners of the quarter-finals will then compete in the semis for a spot in the final.

ECS Cyprus 2023 Groups

Group A: Amdocs, Cyprus Super Kings, Everest, Limassol Qalandars, Nicosia Tigers, Napa Royal Kings

Group B: Black Caps, Limassol Zalmi, Moufflons, Markhor, Nicosia Fighters, Sri Lankan Lions

ECS Cyprus 2023 Squads

Black Caps: Amir Rana, Ankit Kumar, Baljeet Singh, Bhupinder Singh, Chetan Sharma, Gurpreet Singh, Harjinder Singh, Harmanjot Gill, Kulwinder Singh, Lovedeep Singh, Mangala Gunasekara, Pawandeep, Rajesh Kumar, Rajwinder Brar, Ranjodh Singh, Saganpreet Chahal, Sukhjinder Singh, Sukhwinder Singh, Tajinder Kumar, Tejwinder Singh 

Limassol Zalmi: Abdur Rehman, Babar Ayub, Faheem Khattak, Faisal Khan, Hasher Ullah, Ishaq khan, Jawad Shah, Muhammad Farhad, Muhammad Furqan, Muhammad Huzaifa, Murtaza Khan, Sagar Sagar, Salman Khan, Shahid Ali Jnr, Syed Zia, Umar Shah 

Cyprus Super Kings: Abbas Saqlain, Akshay Kavuri, Charan Nalluri, Gopalareddy Rayi, Kallam Jaya, Kasi Yadav, Naveen Musku, Nerella Ranjith, Qasim Muhammed, Reddy Chilukuri, Sandeep Bishnoi, Shivareddy Vonteddu, Siva Patti, Subbareddy Alavala, Teja Duggirala, Thirumal Reddy, Tirupathi Sandireddy, Venkateswara Rao, Venkatreddy Eemani, Vinay Kumar

Limassol Qalandars: Ahmed Waleed, Amir Hussain, Ankur Gautam, Atiq Mughal, Feroz Khan, Hamid Bilal, Junaid Bhatti, Mohammad Shahid, Mughees Fiaz, Muhammad Farooq, Muhammad Fazil, Muhammad Mohsin, Naveed Ahmad, Naveed Akhtar, Numan Munir, Parminder Singh, Prashant Patel, Rana Abdul, Sajanpreet Singh, Shah Khalid, Shahbaz Ahmed, Sohail Ahmed, Varun Malhotra

Everest: Adarsh Dev, Arjun Shahi, Bhimsen Basnet, Bhuwan Khatri, Bijaya Ghimire, Bikash Shah, Bimal Ranabhat, Candy Bohora, Hari Chhetri, Jeevan Lamsal, Kishor Basnet, Mohammad Husain, Rajesh Nepal, Ram Jaishwal, Rupesh Singh, Sahil Akthar, Shyam Pandit, Shyam Rawal

Napa Royal Kings: Ali Khan, Amandeep Chahal, Asif Mehmood, Gundeep Singh, Gursewak Singh, Hardeep Singh, Harwinder Gill, Jasdeep Singh, Jugraj Singh, Karan Singh, Karanvir Singh, Manzoor Ali, Minhajuddin Sijan, Mohit Sharma, Muhammad Hamza, Muhammad Ikram, Rahul Behl, Ravipal Singh, Sandeep Singh, Sarabjeet Singh, Sarpreet Singh, Sehran Ahmed, Shahid Ali, Syed Tanveer

Markhor: Abu Bakar Siddique, Ahsan Usman, Ali Haider, Amir Sohail, Arslan Ahmed, Asif Mehmood, Awais Sulahri, Danish Ali, Hamza Rehman, Muhammad Afaq, Muhammad Qamar, Muhammad Tajammal, Nadeem Qamar, Rasab Sher, Shahzad Ahmad, Suhrab Akbari, Tasawar Hussain, Umar Farooq, Waqas Akhtar, Waseem Abbas, Zeeshan Ahmad, Zeeshan Ali

Nicosia Tigers: Anik Hossain, Ashish Bam, Bikash Shrestha, Fahad Mehmood, Faysal Mia, Iftekar Jaman, Jahid Hassan, Linkon Jamil, Mededi Hassan, Mehmood Zeeshan, Mofizur Rahman, Munna Rahman, Neeraj Tiwari, Rashidul Hasan, Riadul Islam, Roman Mazumder, Sabbir Ahmed, Sakhawat Hossain, Shahad Ahmed, Shakil, Sohail Adnan, Sufian Muhammad, Tomal Aminul, Yasir Mehmood 

Amdocs: Abbas Kazi, Abhay Singh, Akhilesh Karande, Aritra Chakraborty, Arnab Pandey, Ashis Nath, Avinash Rane, Chaitas Shah, Gaurav Sagwan, Hareesh kakita, Hitesh Thadani, Ketan Dhane, Pankaj Parvesh, Prashant Bhagat, Preetaj Deol, Puneet Abichandani, Rahul Shukla, Ramana Katakam, Sagar Sanap, Santosh Manda, Srikanth Komiripalepu, Vimal Khanduri, Vinod Sawant

Sri Lankan Lions: Ajith Kumara, Akila Kalugala, Ashan Chanaka, Buddika Mahesh, Chamal Sadun, Chami Kumara, Damith Priyantha, Dharshana Olahamage, Dinesh Mendis, Hasanka Sampath, Hettiarachchige Susantha, Jeevan Wanigasekara, Kamal Raiz, Kavindu Madhuranga, Kelum Sanjaya, Nalin Gamage, Nalin Pathirana, Prasad Suranga, Roshan Siriwardana, Ruwan Manawasingha, Sajith Kavinda, Saman Kumara, Samira Akalanka, Srinath Rajith, Suresh Gedara, Suresh Janaka

Nicosia Fighters: Abdullah Al Tasmin, Abrarul Hoque, Abul Hasnat, Alamin Sheikh Alvi Chowdhury, Anowar Hossain, Forhad Hossain, Kamran Ahmad, Kamrul Mahmud, MD Kamrujjaman, Mamun Howlader, Mehedi Hasan, Monirul Islam, Mostofa Chowdhury, Muhammad Ibrahim, Muhammad Yeamin, Naeem Khan, Omar Faruk, Parvez Miah, Rabbi Hossain, Ramjan Hossain, Rezaul Rabbi, Riaz Hossain, Rumel Ahmed, Shahjalal Talukder, Sourav Ahmed, Tasin Shah

Moufflons: Ahil Malik, Ali Umair, Anwar Hossain, Gaganpreet Singh, Ghulam Murtaza, Gurdeep Sharma, Gurwinder Singh, Hridoy Hossain, Jowel Mia, Karan Arora, Lakhwinder Singh, Manjinder Singh, Mehtab Khan, Minas Khan, Muhammad Bilal, Muhammad Hussain, Muneeb Mughal, Murtaza Yamin, Priyantha Wellege, Raza Umair, Riyaz Kajalwala, Saad Azeem, Salman Akram, Shamim Ahmed, Sikander Ejaz, Sushil Kumar, Taranjit Singh, Waqar Ali, Zeeshan Sarwar

Where to watch ECS Cyprus 2023 cricket tournament live in India?

ECS Cyprus 2023 cricket matches will be streamed live on the FanCode app and website

Live telecast of the ECS Cyprus 2023 cricket tournament will not be available on any TV channel in India.

ECS Cyprus 2023 schedule and live match start times

As per the Indian Standard Times (IST)

Date

Match

Time

April 10, Monday

Nicosia Tigers vs Limassol Qalandars

2:30 PM

April 10, Monday

Limassol Qalandars vs Everest



4:30 PM

April 10, Monday

Nicosia Tigers vs Everest



6:30 PM

April 10, Monday

Cyprus Super Kings vs Napa Royal Kings



8:30 PM

April 10, Monday

Everest vs Napa Royal Kings



10:30 PM

April 11, Tuesday

Cyprus Super Kings vs Everest



2:30 PM

April 11, Tuesday

Everest vs Nicosia Tigers

4:30 PM

April 11, Tuesday

Limassol Qalandars vs Nicosia Tigers

6:30 PM

April 11, Tuesday

Everest vs Amdocs

8:30 PM

April 11, Tuesday

Amdocs vs Limassol Qalandars

10:30 PM

April 12, Wednesday

Napa Royal Kings vs Limassol Qalandars

2:30 PM

April 12, Wednesday

Limassol Qalandars vs Cyprus Super Kings

4:30 PM

April 12, Wednesday

Cyprus Super Kings vs Napa Royal Kings

6:30 PM

April 12, Wednesday

Napa Royal Kings vs Amdocs

8:30 PM

April 12, Wednesday

Amdocs vs Cyprus Super Kings

10:30 PM

April 13, Thursday

Nicosia Tigers vs Napa Royal Kings

2:30 PM

April 13, Thursday

Limassol Qalandars vs Napa Royal Kings

4:30 PM

April 13, Thursday

Nicosia Tigers vs Cyprus Super Kings

6:30 PM

April 13, Thursday

Everest vs Limassol Qalandars

8:30 PM

April 13, Thursday

Everest vs Cyprus Super Kings

10:30 PM

April 14, Friday

Amdocs vs Nicosia Tigers

2:30 PM

April 14, Friday

Nicosia Tigers vs Cyprus Super Kings

4:30 PM

April 14, Friday

Amdocs vs Cyprus Super Kings

6:30 PM

April 14, Friday

Amdocs vs Limassol Qalandars

8:30 PM

April 14, Friday

Cyprus Super Kings vs Limassol Qalandars

10:30 PM

April 15, Saturday

Nicosia Tigers vs Napa Royal Kings

2:30 PM

April 15, Saturday

Nicosia Tigers vs Amdocs

4:30 PM

April 15, Saturday

Amdocs vs Napa Royal Kings

6:30 PM

April 15, Saturday

Everest vs Napa Royal Kings

8:30 PM

April 15, Saturday

Amdocs vs Everest

10:30 PM

April 16, Sunday

Markhor vs Sri Lankan Lions

2:30 PM

April 16, Sunday

Black Caps vs Sri Lankan Lions

4:30 PM

April 16, Sunday

Markhor vs Nicosia Fighters

6:30 PM

April 16, Sunday

Black Caps vs Sri Lankan Lions

8:30 PM

April 16, Sunday

Black Caps vs Nicosia Fighters

10:30 PM

April 17, Monday

Markhor vs Sri Lankan Lions

2:30 PM

April 17, Monday

Markhor vs Nicosia Fighters

4:30 PM

April 17, Monday

Moufflons vs Sri Lankan Lions

6:30 PM

April 17, Monday

Limassol Zalmi vs Nicosia Fighters

8:30 PM

April 17, Monday

Moufflons vs Limassol Zalmi

10:30 PM

April 18, Tuesday

Markhor vs Moufflons

2:30 PM

April 18, Tuesday

Markhor vs Limassol Zalmi

4:30 PM

April 18, Tuesday

Moufflons vs Limassol Zalmi

6:30 PM

April 18, Tuesday

Sri Lankan Lions vs Nicosia Fighters

8:30 PM

April 18, Tuesday

Sri Lankan Lions vs Nicosia Fighters

10:30 PM

April 19, Wednesday

Black Caps vs Markhor

2:30 PM

April 19, Wednesday

Black Caps vs Moufflons

4:30 PM

April 19, Wednesday

Moufflons vs Markhor

6:30 PM

April 19, Wednesday

Sri Lankan Lions vs Limassol Zalmi

8:30 PM

April 19, Wednesday

Sri Lankan Lions vs Limassol Zalmi

10:30 PM

April 20, Thursday

Black Caps vs Markhor

2:30 PM

April 20, Thursday

Limassol Zalmi vs Markhor

4:30 PM

April 20, Thursday

Black Caps vs Limassol Zalmi

6:30 PM

April 20, Thursday

Black Caps vs Nicosia Fighters

8:30 PM

April 20, Thursday

Nicosia Fighters vs Moufflons

10:30 PM

April 21, Friday

Black Caps vs Limassol Zalmi

2:30 PM

April 21, Friday

Black Caps vs Moufflons

4:30 PM

April 21, Friday

Nicosia Fighters vs Limassol Zalmi

6:30 PM

April 21, Friday

Nicosia Fighters vs Moufflons

8:30 PM

April 21, Friday

Sri Lankan Lions vs Moufflons

10:30 PM

April 22, Saturday

Quarter-final 1

2:30 PM

April 22, Saturday

Quarter-final 2

4:30 PM

April 22, Saturday

Quarter-final 3

6:30 PM

April 22, Saturday

Quarter-final 4

8:30 PM

April 23, Sunday

Semi-final 1

2:30 PM

April 23, Sunday

Semi-final 2

4:30 PM

April 23, Sunday

Final

9:30 PM

Photo Credit: Alamy

Advertisement