This Ad is not available for you.

European Cricket Series T10 in Malta: All you need to know - watch live streaming

This Ad is not available for you.

With the European Cricket Series (ECS) reaching its business end in Kiel, Germany, the 10-over tournament will next move to Malta. ECS T10 Malta 2021 will start from June 14, Monday, with all the matches scheduled to be played at the Marsa Sports Club.

The 12-day event, which will run till June 26, will have two groups with five teams in each of them. The tournament will be a round-robin format, where every team will play eight matches in the group stages before advancing to the quarter-finals.

The five teams clubbed in ECS T10 Malta 2021 Group A are Atlas UTC Knights, American University of Malta, Royal Strikers, Marsa and Southern Crusaders, while Group B comprises Mater Dei, Gozo, Overseas, Super Kings and Swieqi United.

The previous season of ECS T10 Malta was won by Marsa, who had beaten Atlas UTC Knights by 35 runs in the summit clash. The Knights will kick-off their campaign with two matches on the opening day.

ECS T10 Malta 2021 teams and full squads

Atlas UTC Knights: Akashlal Ramesan, Al Ameen Abdul, Ciril Mathew, Nithin Sunny, Samuel Stanislaus, Bose Paul, Jameel Muhammed, Justin Shaju, Nithin Babu, Asif Sha, Basil George, Eldhose Mathew, Manoj Salikumar, Sujesh Appu, Vishnu Shaju, Ajay John, Avinash Dileep, Shahin Saddham

American University of Malta: Girish Reddy, Jitu Singh, Nishit Bhatt, Saneesh Kumar, Saurav Bhatia, Akhil Konda, Darshanik Gohil, Parha Das, Shubh Patel, Abhishek Kuntala, Abhishek Prajapati, Amandeep Ralhan, Jit Patel, Kalki Kumar, Mithilesh Shrimali, Mitul Patel, Oliver Millard, Ravi Paul, Shubham Chauhan, Zoheb Malek, Darshit Patankar, Tarak Shah

Royal Strikers: Ashins Laiby, Febin Poulose, Mohammed Shareef, Sebin Thomas, Clinton Paul, Jaison Jerome, Rubin James, Jithin Roy, Kushlesh Koppaka, Livin Varghese, Midhun Mohanan, Rejit Abraham, Savio Thomas, Sanish Mani, Srinivas Mukkamala

Marsa: Fanyan Mughal, Nowell Khosla, Zeeshan Khan, Zohaib Anil, David Athwal, Farhan Masih, Noshair Akhter, Riaz Ashraf, Waseem Abbas, Glen Tavilla, Haroon Mughal, Muhammad Zubbair, Noman Mehar, Sidharth Anand, Johnnie Grima, Muhammad Usman, Niraj Khanna

Southern Crusaders: Aneel Shahid, Angelo Delardon, Michael Goonetilleke, Azwan Kamaleen, Jojo Thomas, Lakshitha Senavirathna, Waseem Sajjad, Denasa Abeysinghe, Eardley Chandiram, Eranga Jayawardhana, Ezhaq Masih, Muhammad Bilal, Royal Butt, Thilan Perera, Zeshan Yousaf, Gopal Thakur, Ishantha Kariyawasam, Ryan Bastiansz

Mater Dei: Antony Dharamraj, Michael Nazir, Mohit Panchal, Shamoon Liaqat, Suleman Muhammad, Terminder Sappal, Atif Sharazy, Faisal Naeem, Lazar Sharoon, Salman Khan, Cornelius Younus, Judit Vijexton, Mohammed Sanawar, Muthu Kumaran, Naresh Medak, Uday Maclean, Azeem Sathi, Samuel Aquilina, Shrijay Patel

Gozo: Aji Wilson, Jerin Jacob, Leonard Nijan, Saikumar Nellikkunnu, Siljo Varkey, Rajeesh Jawaharlal, Sandeep Sasikumar, Shibil Palakkalappil, Ajeesh Antony, Ajin Jose, Basil Scaria, Janak Bhandari, Sethil Raj, Tanu Babu, Milton Devasia, Renju Ravi

Swieqi United: Ali Khan, Atta Rabi, Ijaz Hussain, Masood Malik, Rana Amjad, Arslan Ahmed, Bilal Khan, Hamza Ahmed, Iftikhar Hussain, Subeendran Chandran, Tanveer Ahmed, Ajay Mazi, Mustafa Malik, Umar Khan, Vishavjit Hiran, Anil Qadir, Imran Ameer

Overseas: Gerald Sant, Henry Redknap, Tariq Jawed, Tim Cleasby, Alex Meears, Aron Oulton, David Marks, Ethan Xuereb, Jack Barritt, Jean Pierre Ford, Luke Bradley, Michael Hart, Peter Rydzkowski, Andrew Naudi, Callum Burke, Charl Kleinepunte, Christo Viljoen, Clyde Rossouw, Eldon Pillay, Jurg Hirschi, Matthew Towns, Clyde Palmer, Heinrich Gericke, Sean Byrne

Super Kings: Bikram Arora, Gurjeet Singh, Ravinder Singh, Sumair Khan, Umair Saleem, Ashok Bishnoi, Ihtisham Ishaq, Rency Jacob, Suhrid Roy, Amar Sharma, Amit Rawat, Hasheem Shahzad, Sandesh Khatri, Varun Prasath, Affy Khan, Gopal Chaturvedi, Yash Singh

ECS T10 Malta 2021 schedule, fixtures and live India match times

All timings are in India Standard Time (IST)

June 14, Monday

American University of Malta vs Royal Strikers - 12:30 PM IST

Southern Crusaders vs American University of Malta - 2:30 PM IST

Royal Strikers vs Atlas UTC Knights - 4:30 PM IST

Atlas UTC Knights vs Southern Crusaders - 7:00 PM IST

June 15, Tuesday

Mater Dei vs Swieqi United - 12:30 PM IST

Overseas vs Super Kings - 2:30 PM IST

Super Kings vs Mater Dei - 4:30 PM IST

Swieqi United vs Overseas - 7:00 PM IST

June 16, Wednesday

Royal Strikers vs Marsa - 12:30 PM IST

Atlas UTC Knights vs Southern Crusaders - 2:30 PM IST

Royal Strikers vs American University of Malta - 4:30 PM IST

Marsa vs Atlas UTC Knights - 7:00 PM IST

June 17, Thursday

Super Kings vs Gozo - 12:30 PM IST

Swieqi United vs Mater Dei - 2:30 PM IST

Super Kings vs Overseas - 4:30 PM IST

Gozo vs Swieqi United - 7:00 PM IST

June 18,  Friday

Mater Dei vs Overseas - 12:30 PM IST

Overseas vs Gozo - 2:30 PM IST

Gozo vs Mater Dei - 4:30 PM IST

Super Kings vs Swieqi United - 7:00 PM IST

June 19, Saturday

Southern Crusaders vs Marsa - 12:30 PM IST

Swieqi United vs Gozo - 2:30 PM IST

Marsa vs American University of Malta - 4:30 PM IST

Gozo vs Mater Dei - 7:00 PM IST

June 21, Monday

Atlas UTC Knights vs American University of Malta - 12:30 PM IST

Royal Strikers vs Atlas UTC Knights - 2:30 PM IST

American University of Malta vs Southern Crusaders - 4:30 PM IST

Southern Crusaders vs Royal Strikers - 7:00 PM IST

June 22, Tuesday

American University of Malta vs Marsa - 12:30 PM IST

Royal Strikers vs Southern Crusaders - 2:30 PM IST

American University of Malta vs Atlas UTC Knights - 4:30 PM IST

Marsa vs Southern Crusaders - 7:00  PM IST

June 23, Wednesday

Overseas vs Mater Dei - 12:30 PM IST

Swieqi United vs Super Kings - 2:30 PM IST

Overseas vs Swieqi United - 4:30 PM IST

Mater Dei vs Super Kings - 7:00 PM IST

June 24, Thursday

Marsa vs Royal Strikers - 12:30 PM IST

Gozo vs Overseas - 2:30 PM IST

Atlas UTC Knights vs Marsa - 4:30 PM IST

Super Kings vs Gozo - 7:00 PM IST

June 25 -  Friday

First Quarter-Final - 12:30 PM IST

Second Quarter-Final - 2:30 PM IST

Third Quarter-Final - 4:30 PM IST

Fourth Quarter-Final - 7:00 PM IST

June 26 -  Saturday

First Semi-Final - 12:30 PM IST

Second Semi-Final -  2:30 PM IST

Bronze Final -  5:30 PM IST

Final -  8:00 PM IST

­Where to watch ECS T10 Malta live in India?

Live streaming of ECS T10 Malta will be available on FanCode, Sports Flick and the European Cricket Network’s YouTube channel. There will be no telecast of the European Cricket Series T10 Malta in India.

You can tune into SportsAdda for ECS T10 Malta live scores.

This Ad is not available for you.