This Ad is not available for you.

European Cricket Series T10 in Kiel: All you need to know - watch live streaming

This Ad is not available for you.

After Krefeld, the 10-over European Cricket Series (ECS) will move to Germany’s Kiel for the next set of matches, which is scheduled to start from May 31, Monday and end on June 12. All matches of ECS T10 Kiel will be held at the Kiel Cricket Ground.

The ECS T10 Kiel has two groups of five teams each. While the first group has 1.Kieler HTC, Moorburger TSV, First Contact, MTV Stallions and SG Findorff, while Kummerfelder Sportverein, VFB Fallersleben, THCC Hamburg, SC Europa and PSV Hann-Munden are a part of the second group.

Five teams, 1. Kieler HTC, THCC Hamburg, First Contact, Moorburger TSV and SG Hameln are making their ECS debuts this season, while the others have previously played in this series across various leagues.

The first match of ECS T10 Kiel 2021 will be played between debutantes 1 Kieler HTC vs Moorburgar TSV on May 31. The league stages will end on June 10, following which the quarter-finals will start. The final day, June 12, will see four matches - two semi finals, one bronze final and the final.

ECS T10 Kiel 2021 teams and full squads

SG Hameln: Muneeb Mohammad, Ankit Tomar, Saran Kannan, Chamila Bandara, Hamza Mahmood, Zarif Gul Mumand, Thusitha Ratnayake, Nekmal Khagsar, Indika gunasekara, Akila Rajapakshe, Naseem Aqib, Aziz Bhatti, Mudassar Iqbal, Atta Rahman, Anas Altaf, Romal Barakzai, Rizwan Babar, Safi Rahman

First Contact: Aziz ullah, Azmatali Faraz, Hassaan Khalid, Rahmanullah Hasan kheil, Abdulrahman Amarkhail, Ataullah Isakhel, Nassrullah Amla, Sadam Sherzad, Salman Haider, Hafiz Musakhel, Imran Khan Hassan, Mohamad Sharif Safi, Zahir Shah Zakhil, Zakirullah Zakhil, Hasil Momand, Mohammad Akbar Jabarkhel, Shaukat Ali.

1.Kieler HTC: Abdul Mateen Faizi, Akbar Piekuszewski, Delawer Omari, Madura Ambagahage, Moiz Asif, Naqibulah Mulakhil, Ramez Sarway, Shehzad Abbas, Yousuf Ali Khan, Bilal Safi, Muneeb Arif, Saqib Jan, Sardali Nasiri, Shiraz Shah, Abdulrahman Naimzai, Adil Safder, Atif Latif, Azeem Azam, Danish Zahid, Shafiullah Rasooli, Zia Ziaudin, Adnan Nooruddin, Chaitanya Pagadapoola, Muqurrab Zaidi, Sadeequllah Shinwari, Vihang Saoji.

PSV Hann-Munden: Adeel Ahmad, Hirenbhai Patel, Imran Hafiz, Junaid Javed, Omedullah Safi, Wahid Muhammad, Wali khan, Zaheer Khan, Amin Zadran, Gulraiz Mustafa, Matiullah Yousafzai, Safi Awalkhan, Ujan Natik, Vinod Joshi, Asad Sangari, Ketan Singh, Nasir Rustamkhail, Sajed Jaberkhel.

SC Europa: Akif Hameed, Muhammad Bilal, Muhammad Kashif Abbasi, Rahimullah Khan, Wahidullah Amini, Abdulrahim Zazai, Amjad Khan Zazai, Bilal Shinwari, Dev Rana, Hamza Muhammad, Khawaja Khalid Rauf, Mohammad Nader Fakhry, Shabeer Ahmad, Yasir Yousuf Thara, Abdul Khan, Atiqullah Bawar, Habibullah Shinwari, Hedayatt Talash, Israfeel Aryubi, Mohammad Khan Oriakhel, Samiullah Habibi, Umar Farooq, Wicket Keeper, Dawood Khan Aryubi, Mohsin Muhammad, Sahel Darwish.

THCC Hamburg: Chandan Mothilal, Sudhir Thakur, Aswin Sivakumar, Bakhtiar Safi, Michael Anderson, Rohan Phadke, Surya Narayanan, Abhik Jana, Abhinand Jha, Angus Pickering, Behram Ali, Jasveer Rathore, Campbell Jefferys, Karthik Suresh, Mithun Jakati, Rahul Kumar.

Moorburger TSV: Anthony Kishore, Ashwarya Kumar, Hafiz Hassan, Hari Mahadevan, Karthik Chandregowda, Shreyas Datta, Someshwara Ravi, Aditya Mulay, Imran Tariq, Shardul Joshi, Vignesh Sridhar, Aditya Gopinath, Arun Prakash, Azizgul Khalil, Faizan Farooq, Harish Chidanandappa, Joyson Rexraj, Samjit Chandran, Abhishek Chandrashekar, Deepak Prakash, Imran Khan, Sachin Tawde.

VFB Fallersleben: Akram Ali, Jatinder Singh, Kartheek Bolla, Luky Singh, Adit Shah, Kaustubh Deshpande, Mahesh Badhe, Rama Chandra Reddy, Satish Kumar Muthyala, Sunny Rai, Yogesh Sajikumar Pai, Rohit Koul, Sandeep Vasisth, Shivaray Jan, Vedant Shetye.

Kummerfelder Sportsverein: Adhyay Datta, Asad Ahmad Khan, Dilraj Singh, Noor Wali, Avi Soni, Hazrat Said, Imran Khan, Israr Khan, Pratip Datta, Ashish Sharma, Chandana Pushpalal, Delawar Khan, Finn Sadarangani, Muhammad Samiullah, Muhammad Shoaib Azam Khan, Musadiq Ahmed, Rajan Sharma, Safiullah Ahmadzai, Shekib Naibkhel, Victor Moyo, Malith Herath, Saied Sajad Sadat, Sulaiman Kakar, Syed Zaid Hasan.

MTV Stallions: Azizullah Ahmadi, Bikramjit Singh Sehgal, Gaurav Singh Rathore, Prashanth Potharlanka, Sasanka Sanka, Srinu Tumpara, Suraj Lal Putta Motilal, Zarif Gul Mumand, Asghar Amarkhil, Hamza Mahmood, Muneeb Mohammad, Prakash Singh, Ujwal Gadiraju, Basit Orya, Iftikhar Yakoob Ali, Mohammad Faruq Arabzai, Suraj Singh, Brijesh Prajapati, Deepak Tandon, Sachin Mandy Gangareddy, Thomas McGuinn.

ECS T10 Kiel 2021 schedule, fixtures and live India match times

All timings are in Indian Standard Time (IST)

May 31, Monday

1.Kieler HTC vs Moorburger TSV - 12:30 PM IST

1.Kieler HTC vs Moorburger TSV - 2:30 PM IST

First Contact vs MTV Stallions - 4:30 PM IST

First Contact vs MTV Stallions - 6:30 PM IST

June 1, Tuesday

MTV Stallions vs SG Hameln - 12:30 PM IST

MTV Stallions vs SG Hameln - 2:30 PM IST

Moorburger TSV vs First Contact - 4:30 PM IST

Moorburger TSV vs First Contact - 6:30 PM IST

June 2, Wednesday

1.Kieler HTC vs SG Hameln - 12:30 PM IST

1.Kieler HTC vs SG Hameln - 2:30 PM IST

MTV Stallions vs Moorburger TSV - 4:30 PM IST

MTV Stallions vs Moorburger TSV - 6:30 PM IST

June 3, Thursday

1.Kieler HTC vs MTV Stallions, 12:30 PM IST

1.Kieler HTC vs MTV Stallions - 2:30 PM IST

SG Hameln vs Moorburger TSV - 4:30 PM IST

SG Hameln vs Moorburger TSV - 6:30 PM IST

June 4, Friday

SG Hameln vs First Contact - 12:30 PM IST

SG Hameln vs 1.Kieler HTC - 2:30 PM IST

1 Kieler HTC vs First Contact - 4:30 PM IST

SG Hameln vs 1.Kieler HTC - 6:30 PM IST

June 5, Saturday

THCC Hamburg vs SC Europa - 12:30 PM IST

THCC Hamburg vs SC Europa - 2:30 PM IST

Kummerfelder Sportverein vs VFB Fallersleben - 4:30 PM IST

Kummerfelder Sportverein vs VFB Fallersleben - 6:30 PM IST

June 7, Monday

Kummerfelder Sportverein vs THCC Hamburg - 12:30 PM IST

Kummerfelder Sportverein vs THCC Hamburg - 2:30 PM IST

VFB Fallersleben vs SC Europa - 4:30 PM IST

VFB Fallersleben vs SC Europa - 6:30 PM IST

June 8, Tuesday

THCC Hamburg vs VFB Fallersleben - 12:30 PM IST

THCC Hamburg vs VFB Fallersleben - 2:30 PM IST

SC Europa vs PSV Hann-Munden - 4:30 PM IST

SC Europa vs PSV Hann-Munden - 6:30 PM IST

June 9, Wednesday

PSV Hann-Munden vs VFB Fallersleben - 12:30 PM IST

PSV Hann-Munden vs VFB Fallersleben - 2:30 PM IST

Kummerfelder Sportverein vs SC Europa - 4:30 PM IST

PSV Hann-Munden vs Kummerfelder Sportverein - 6:30 PM IST

June 10, Thursday

THCC Hamburg vs PSV Hann-Munden - 12:30 PM IST

THCC Hamburg vs PSV Hann-Munden - 2:30 PM IST

Kummerfelder Sportverein vs SC Europa - 4:30 PM IST

PSV Hann-Munden vs Kummerfelder Sportverein - 6:30 PM IST

June 11, Friday

1st Quarter-final - 12:30 PM IST

2nd Quarter-final - 2:30 PM IST

3rd Quarter-final - 4:30 PM IST

4th Quarter-final - 6:30 PM IST

June 12, Saturday

1st semi-final - 12:30 PM IST

2nd semi-final - 2:30 PM IST

Bronze final - 5:30 PM IST

Final - 7:30 PM IST

­Where to watch ECS T10 Kiel live in India?

Live streaming of ECS T10 Kiel will be available on FanCode, and the European Cricket Network’s YouTube channel.

You can tune into SportsAdda for ECS T10 Kiel live scores.

Play fantasy cricket with SportsAdda. Create your team, track your progress and win prizes. Start here.

Featured Image: Unsplash

This Ad is not available for you.